Únor 2011

Fidget doma

28. února 2011 v 15:27 | Ajjin |  Fidget
Už delší dobu sem nic nepřidala, neměla sem moc náladu na přidávání článků a dneska se mi zas nechce obíhat (zítra oběhnu), jen tu dám fotky Fidget u sebe doma v kleci.


Křečci a hračky

25. února 2011 v 13:10 | Ajjin |  .::Hlodavci::.
Dám vám tady tip na celkem povedenou křeččí hračku, prolezáčku, je na vás, jak tomu budete říkat. Je to naprosto jednoduché na výrobu, stačí mít jen:

Křečci - zajímavosti

23. února 2011 v 7:56 | Ajjin |  .::Hlodavci::.
> Křečci se stali několikrát námětem známkové tvorby. Krásná série 4 známek s vyobrazením křečka polního vyšla např. v roce 1994 v Bulharsku. Křeček zlatý se objevil na známkách Izraele a křečík Roborowského  na séri známek z Kazachstánu.
http://www.filatelie-stosek.cz/attachments/PICT269194.jpg
Bulharské známky r. 1994

> Pravděpodobně první známá vyobrazení křečků pocházejí od Michaela Horuse a Johna Kentmanta. Na rozdíl od jiných živočichů zobrazených na tehdejších bestiářích (kniha obsahující popisy skutečných i mytických zvířat) si je křeček na obou rytinách podobný.
kreček
Křečci a krmivo - tyčinky

20. února 2011 v 11:09 | Ajjin |  .::Hlodavci::.
Další zpestření jídelníčku pro křečky, králíky nebo morčata jsou okusovací tyčinky s různou příchutí např jablko, jogurt, sýr, kokos atd....Já opět doporučím značku Vitapol (v balení 2 kusy). Cena se mi zdá trošku vyšší, proto je i výhodné si tyčinku koupit např u pokladny kde je zabalena v sáčku za cca 14,-. Mám vyzkoušenou příchuť jablko a mým křečkům chutnala. Ale podle mě je to určeno spíš pro větší hlodavce, jako je králík a morče nebo křeček syrský apod. protože malý džungarák nebo roborowák si s tím moc neporadí.

http://www.vitapol.pl/eng/img/products/zvp-1114.jpg
více na → vitapol.pl
cena: cca 30,-Panda Červená

19. února 2011 v 11:27 | Ajjin |  Antarktida

Panda Červená

(Ailurus Fulgens)

Délka: 50-64 cm

Hmotnost: 3-6kg

Věk: 14 let
Ailurus fulgens - panda červená
Obývá chladné a vlhké lesy, džungle a bambusové háje v nadmořských výškách 1800 - 400m. Výborně šplhá a většinou ji lze zastihnout na stromech. Na zemi se zdržuje méně. Žije v jižní až jihohvýchodní Asii. Kromě bambusových listů a výhonků se panda živí i jinými druhy trav, kořeny, ovocem, také larvami hmyzu a malými obratlovci např. myšmi, ještěrkami ptačími mláďaty a vejci.

Rozmnožování
Je převážně noční samotář, ale v období páření tvoří páry a potomci zůstavají u samice až jeden rok. Pandy jsou březí 4-5 měsíců, protože dochází k opožděné implantaci vajíčka a vrh je pak na různě dlouhou dobu oddálen. Mívají obvykle 1-2 mláďata. Hnízdo samice bývá ve stromové dutině, vystlané z listí a mechu nebo ve vidlici větví, mezi kořeny stromů a v bambusových houštinách.

Zajímavosti
Překlad čínského názvu do angličtiny se stal podkladem pro pojmenování webového prohlížeče Mozilla Firefox (česky znamená "ohnivá liška"). Údajně je to doslovný překlad čínského pojmenování pandy červené "huo hú", latinsky Ailurus fulgens ("oheň-barevná kočka"), také známé jak Lesser panda nebo Wah. Někde ji nazývají jako "bear-cat", tedy něco jako "medvědokočka".

Další názvy
Panda malá

Poddruhy
Ailurus fulgens fulgens
Ailurus fulgens styani
Ailurus fulgens - panda červená

Ailurus fulgens - panda červená

Ailurus fulgens fulgens

Zdroj
encyklopedie ZvířePhotoshoot → Teddy

17. února 2011 v 20:23 | Ajjin |  Teddy
photoshoot
Spící, probouzející a vzhůru!

Fotky - Teddy

17. února 2011 v 10:40 | Ajjin |  Teddy
teddy
teddy
teddy
...ještě jsem si udělala menší pořádek v rubrikách, takže:
> udělala jsem rozcestníky v rubrice moje zvířata, každé moje zvíře má svou podrubriku
> vymazala jsem si nějaké nesmyslné články, které tu už nemají co dělat
> určitě ještě plánuju promazávat a udělat další podrubriky
to je asi vše...Kočky

17. února 2011 v 9:57 | Ajjin |  .::Moje zvířata::.

Křečci

17. února 2011 v 9:24 | Ajjin |  .::Moje zvířata::.Křečci a podestýlka II.

16. února 2011 v 10:45 | Ajjin |  .::Hlodavci::.
Jak jsem psala minule, vhodná podestýlka pro křečky je i písek. Ale myslím že nejvhodnější podestýlka je seno. Já používám svoje nasušené seno přes léto, ale může se i koupit ve zverimexu. Takže v jedné části terárka mám písek a v druhé -větší- části seno. Křečci se senem jednak živí a za druhé si v něm můžou udělat pěkné hnízdečko a spát v něm přes den. Můj křeček syrský to tak vždycky dělá, nahrabe si seno do jednoho koutu a pak se do něj schoulí a usne.
Můžete se podívat i na netový obchod TADY a vybrat si z velké nabídky sena, např. seno s kopřivou, seno s pampeliškou nebo s heřmánkem.
teddy
(Moje fotka - Teddy)

Křečci a podestýlka

15. února 2011 v 14:48 | Ajjin |  .::Hlodavci::.
Už jsem si toho přečetla hodně o podestýlce pro křečky, a jednou mě zaujalo, že pro křečky může být použit i písek pro činčily. Tak jsem si ho koupila a jsem s ním spokojená, udžuje klec nebo terárium ve větší čistotě, protože křeček do něj chodí močit a nezapáchá to tolik čpavkem. Sice jsem si moc nevšimla údajného zlepšení srsti, ale trošku možná jo na mojí džungaráčce Fidget, která má krátkou srst, měla ji trošku hedvábnější. Asi bych to nedoporučila do celého terárka nebo klece, jen do jedné menší části. Já mám tuhle značku:

Granum - písek pro činčily, 550g
Granum - písek pro činčily, 550g
cena : cca 29,-


Křečci a množení

14. února 2011 v 8:13 | Ajjin |  .::Hlodavci::.
Většina křečků pohlavně dospívá ve velmi krátké době, už ve 3 měsících se od nich můžete dočkat mláďat. Křeček zlatý je schopný páření dokonce už ve 20 dnech, přestože jeho tělíčko ještě není plně vyvinuto.
Říje samiček probíhá s malými přestávkami po celý rok, samička je mnohdy připravena k páření každé dva týdny. Proto, pokud neplánujete zahltit svůj domov malými tvorečky, včas oddělte samce od samičky.
Délka březosti je podle druhů křečků různě dlouhá, odvíjí se i od počtu mláďat. Od jednoho po patnáct mláďat v jednom vrhu.

křečci

Mláďata se rodí holá a slepá, naprosto bezmocná, bez koordinovaných pohybů, odkázaná na péči matky. Po přibližně 2 týdnech jim začíná růst jemná srst, otevírají oči, vylézají z hnízda a v případě nebezpečí nebo vyrušení se sama vracejí. Prořezávají se jim zoubky a pokoušejí se přijímat tuhou potravu. Přibližně po 3 týdnech je matka přestává kojit. Ve 4 týdnech lze křečky odstavit.

Zdroj
Předoperační vyšetření kočky

13. února 2011 v 15:51 | Ajjin |  .::O kočkách::.
Předoperační vyšetření je nabízeno všem majitelům pacientů, kteří se mají podrobit z nejrůznějšího důvodu nějakému zákroku.
Předoperační vyšetření je nabízeno všem majitelům pacientů, kteří se mají podrobit z nejrůznějšího důvodu nějakému zákroku, jenž se neobejde bez narkózy. Je to opatření, které má minimalizovat komplikace spojené s každou narkózou na minimum.

Sestává z:

* klinického vyšetření
* odběru krve k biochemickému vyšetření
* vyšetření na EKG přístroji

Tímto rychlým a jednoduchým způsobem si ošetřující lékař udělá přehled o fungování důležitých orgánů, především jater, ledvin, srdce a dalších. Podle výsledků tohoto předoperačního vyšetření se poté volí operační strategie, typ narkózy i samotného chirurgického výkonu s ohledem na jeho časovou a technickou náročnost.
U pacientů s jakýmkoli zdravotním problémem v anamnéze provádíme předoperační vyšetření automaticky.
Fotky: Předoperační vyšetření - kočky (foto, obrázky)

Zdroj
Irbis Horský

12. února 2011 v 9:53 | Ajjin |  Ohrožené

Irbis Horský

(Panthera Uncia)

Délka: s ocasem 180 - 220 cm,
z čehož na ocas připadá 80 - 100 cm

Hmotnost: 30 - 55kg

Věk: v zajetí až 20let

Panthera uncia - irbis horský
Od ostatních velkých koček se liší mnoha znaky. Nápadné jsou dlouhé zadní končetiny, uzpůsobené ke skákání a velmi dlouhý ocas. Typická je široce stavěná lebka s klenutým čelem. Prostorná nosní dutina je přizpůsobením k vysokohorským podmínkám a pomáhá mu ohřívat vdechovaný studený vzduch. Srst je velmi dlouhá, v zimě dosahuje délky až 6 cm, v létě do 4 cm, osrstěné jsou i tlapy. Obývá vysoké hory Střední Asie, najdeme jej v Himálajích, Pamíru, Altaji a Ťan-Šanu. Žije tedy od břehů Bajkalu až po Mongolsko, Nepál a Tibet. Obývá hory ve výškách 2000-4000 m n.m., v zimě sestupuje i mnohem níže. Na lov se vydává především v noci. Ve dne se ukrývá v křovinách, skalních rozsedlinách nebo jeskyních. Kořist uchvacuje ze zálohy, kde na ni číhá na příhodném místě nebo se k ní blíží plížením a v konečné fázi ji napadne dlouhým skokem. Loví převážně horské kozy a ovce, tahry, kozorožce, kabary, sviště, větší ptáky, divoká prasata a menší druhy savců. V nouzi se spokojí i s hlodavci

Rozmnožování
K páření dochází v jarních měsících, samice je březí 90 - 103 dnů. Nejčastěji rodí v dubnu až červnu 2 - 3 mláďata, jen výjimečně jich může být až 5.

Panthera uncia - irbis horský
(Samice s mládětem)

Zajímavosti
Je známý svými akrobatickými skoky, kterým se nemůže rovnat žádná jiná velká kočka. Doskočí až 15m daleko. Dokáže překonat kolmé skalní stěny jen po několika výčnělcích. Úbytek přirozeného prostředí a lov pro kožešinu jej přivedl na práh vyhubení. Sněžný levhart se v přírodě stává stále vzácnějším a na celé řadě míst již zcela vymizel. Mezinárodní unie pro ochranu přírody jej proto zařadila do seznamu chráněných druhů a bylo přistoupeno i k založení plemenné knihy, jež má pomoci, aby se tato krásná kočka cílevědomě uchovávala alespoň v lidské péči.

Další názvy
Levhart Sněžný

Panthera uncia - irbis horský

Panthera uncia - irbis horský

Zdrojwww.biolib.cz

10. února 2011 v 19:11 | Ajjin |  .::Představuju::.
.::.další stránku, tentokrát www.biolib.cz
.::.mám ju strašně ráda, je to taková encyklopedie zvířat a zeleně, často od ní kopíruju =D
Odborně řečeno:
.::.BioLib je mezinárodní encyklopedie rostlin, hub a živočichů. Vedle taxonomického systému nabízí i bohatou galerii fotografií, výkladový a překladový slovník, databázi odkazů, biotopů a chráněných území, diskuzní fórum a řadu dalších funkcí souvisejících s biologií.

Mapování výskytu savců v ČR

Zvíře již není věc!

8. února 2011 v 13:24 | Ajjin |  .::Info::.
Podle nového trestního zákoníku již zvíře není věcí, jak tomu bylo doposud, ale živou bytostí. Ochránci zvířat i veterináři nový zákoník oceňují.

I politici již pochopili, že zvíře je živým tvorem schopným cítit bolest, nikoli věcí. Díky tomu začal od ledna platit nový zákon, který řeší týrání zvířat. Nová právní úprava má chránit zvířata před týráním, poškozováním jejich zdraví i bezdůvodným usmrcením, a to i v případě, že se nebude jednat o úmysl, ale o nedbalost.

Za brutální týrání zvířat dosud hrozil maximálně rok vězení. Většinou však majitelé platili jen pokutu, jako by se jednalo o pouhý přestupek. Nyní je však možné trestat i zanedbání péče o zvíře. Za týrání hrozí až tři roky. Podle mluvčí ministerstva spravedlnosti je nově postiženo trestem odnětí svobody až na pět let utýrání většího počtu zvířat.

Podle ochránců zvířat je i přes pozitivní trend v zákonodárství stále co vylepšovat. "Rádi bychom dosáhli zákazu chovu kožešinových zvířat tak, jako je tomu například ve Velké Británii. Dále bychom chtěli vyvolat společenskou debatu o alternativním systému schvalování pokusů na zvířatech," řekl Deníku Referendum Tomáš Popp.

Problémy přináší i chov hospodářských zvířat, především klecový chov drůbeže. "Zvláštní kapitolou jsou pak tzv. brojleři, kteří jsou už přímo šlechtění tak, že v jednu chvíli jejich hmotnost přeroste nosnost jejich svalstva," vysvětluje Popp

více ZDE
Africká divoká kočka

5. února 2011 v 16:04 | Ajjin |  Afrika

Africká divoká kočka

(Felis Lybica)

Délka: 48 - 76cm

Hmotnost: 4 - 11kg

Věk: 15 let

http://www.dumka.info/dumka00/1128a.jpg


Rozmnožování

Zajímavosti

http://img.ahaonline.cz/img/18/article/767362_import-rychly-odraz-a-je-moje-mysli-si-kocka.jpg
(Kočka snažící se chytit ve výskoku ptáka)

http://www.abyco.eu/grafik/Felis,Lybica10.jpg

Zdroj
www.tierisch-im-bilde.de

4. února 2011 v 11:53 | Ajjin |  .::Představuju::.
Nemůžu si pomoct, ale musím zase představit další stránku
→ je to jak už naznačuje koncovka německá stránka a jsou tam úžasné fotky psů, koček a potkanů
→ určitě se koukněte hned na celou úvodní stránku s photoshooty psů a potkanů, už sem některé zveřejnila i na mém druhém blogu
Některé obrázky

Ara Spixův

3. února 2011 v 16:42 | Ajjin |  Ohrožené

Ara Spixův

(Cyanopsitta spixii)

Hmotnost: 360g

Velikost: 56cm

Je patrně nejznámnějším a současně nejtragičtějším případem ohroženého druhu. Jeho domovinou byla Brazílie.
Samec má celkové zbarvení modré, záda, křídla a horní stranu ocasu tmavší. Hlavu a krk šedomodré, čelo a příuší více šedavé. Prsa a břicho se zeleným odstínem, spodní stranu ocasu tmavošedou. Samice je stejně zbarvena jako samec. Mláďata mají zbarvení tmavší, zvláště na horních partiích těla, ocas kratší a zobák zpočátku částečně rohový.

Zajímavosti - historie

Ara Spixův byl objeven v roce 1819 v údolí Sao Francisko, v severovýchodní Brazílii, jeho populace byla odhadnuta na 180 kusů. Osadníci žijící v oblasti jeho výskytu, vykáceli tolik lesního porostu, že do poloviny 70. let dvacátého století se jeho populace odhadovala na 60 kusů, což byl stav kritický. V tu dobu měl být chráněn zákonem a přísnými tresty ale místo toho se začal intenzivně odchytávat, protože o poslední exempláře byl velký zájem. V roce 1984 zůstali v brazilské divočině poslední 4 arové tohoto druhu a o rok později, kdy byl do jeho území vyslán Paul Roth Mezinárodní radou pro záchranu ptactva, poletovali zde jen 3 ptáci. Osadníci mu tvrdili, že jeho ztráty v divočině nezapříčiňují jen lovci a osadníci ale i dovezené včely z Afriky, které usmrcovali samice sedící na vejcích. Od roku 1988 létal nad brazilskou divočinou poslední ara škraboškový - sameček. Když mu lovci ulovili družku, řešil svou osamělost tím, že se přidal k hejnu arů marakán a mezi nimi si našel novou partnerku, kterou si pravidelně odváděl z hejna a hnízdil s ní ve stejném stromě jako dříve. Od 5.10.2000 nebyl spatřen ani poslední žijící ara Spixův v oblasti Caatinga, takže se předpokládá, že tento druh v přírodě vyhynul. Z historie je známé, že tento druh obýval palmové háje. Jeho hlas není údajně tak intenzivní jako u ostatních arů. V zajetí se daří rozmnožovat a připravuje se návrat zpět do původního prostředí.

Další názvy
Ara škraboškový


Zdrojwww.photosimon.cz

1. února 2011 v 19:56 | Ajjin |  .::Představuju::.
...další stránku → photosimon.cz
→ najdete tam jak jinak než krásné fotografie divoce žijících ptáků od autora Petra Šimona
→ a co víc, stránka je česky =)
Ukázky fotografíí
ara arakanga

hýl obecný